Urządzanie kuchni z myślą o potrzebach i bezpieczeństwie najmłodszych
Potrzeby najmłodszych nie znają granic. Jeśli w naszym domu mieszkają małe dzieci, powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo w każdym pomieszczeniu, szczególnie w kuchni. Nagrzane urządzenia, szafki o ostrych kantach, zbyt śliska podłoga oraz niezabezpieczone kontakty mogą stanowić duże zagrożenie dla malca. Jak urządzić kuchnię bezpieczną dla dziecka?
Dzieci są niezwykle ciekawe świata, interesuje je dosłownie wszystko, nawet rzeczy, które dla nas z pozoru nie są niczym nadzwyczajnym. Niestety, trudno znaleźć w kuchni przedmioty, które są dla naszych pociech bezpieczne. Widok dziecka trzymającego w ręku nóż mrozi krew w żyłach, nawet jeśli to tylko scena z horroru, a co dopiero, gdy taka sytuacja ma miejsce w naszej kuchni. Na szczęście istnieją sprawdzone rozwiązania, które pozwalają zapobiec wielu kuchennym tragediom.
Jak zabezpieczyć szafki kuchenne przed dziećmi?
W kuchni, w której przebywają dzieci, powinniśmy zabezpieczyć szafki. Wbrew pozorom mogą one wyrządzić naszemu ciekawskiemu maluszkowi krzywdę, przykładowo zatrzaskując mu paluszki. Co więcej, w szufladach trzymamy wiele ostrych narzędzi, takich jak noże, tarka, czy widelec, którymi dziecko może się zranić, a nawet zrobić niechcący krzywdę innemu domownikowi, np. starszemu rodzeństwu.
Szczególnie niebezpieczne mogą również okazać się trzymane pod zlewem odpadki lub środki do sprzątania domu. Wszystko to sprawia, że powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mebli w kuchni.
Rynek oferuje w tym zakresie wiele sprawdzonych rozwiązań, takich jak specjalne blokady do uchwytów szafek. Dzięki nim nasze pociechy nie będą w stanie dostać się do zawartości szafki. Warto również pomyśleć o zmianie miejsca przechowywania środków czystości, umieszczając je na wyższej półce lub – jeśli nie mamy takiej możliwości – chowając je w szafce pod kluczem.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest zakup nietłukących się talerzy i szklanek. Taka zastawa, nawet jeśli przypadkiem dostanie się w ręce naszego “skrzata”, nie wyrządzi krzywdy ani jemu, ani naszej kuchni.
Ponadto nie zapomnijmy zabezpieczyć gniazdek elektrycznych, do których małe dzieci próbują wkładać palce, co może mieć tragiczne skutki. Zakupmy specjalne zaślepki i po prostu zasłońmy gniazdka. Zróbmy to wszędzie, nie tylko w kuchni.
Kuchenne sprzęty pod lupą rodziców
Mówią, że przezorny zawsze ubezpieczony – i tak faktycznie jest! Nawet jeśli nie mamy jeszcze dzieci, a jesteśmy na etapie urządzania kuchni, kierujmy się przede wszystkim funkcjonalnością sprzętów AGD. Mowa m.in. o funkcji blokady rodzicielskiej, która w przyszłości, kiedy pojawią się dzieci, na pewno będzie pomocna.
Blokada rodzicielska to nic innego, jak funkcja blokująca przyciski danego urządzenia, np. automatu lub piekarnika. Dzięki niej maluch nie zmieni ustawień urządzenia, ani go nie otworzy. Jeśli chodzi o piekarnik, warto by miał on funkcję zimnych drzwiczek. Pamiętajmy, by mądrze dobierać urządzenia do kuchni, np. zamiast płyty gazowej zakupmy płytę indukcyjną.
Jakich zasad powinni przestrzegać rodzice?
Bezpieczeństwo naszego dziecka zależy w dużej mierze od nas samych. Jeśli stosujemy się do zasad bezpiecznego przygotowywania posiłków, mocno ograniczamy zagrożenie maluszka. Przygotowując posiłki, trzymajmy się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim gotujmy, korzystając z palników znajdujących się bliżej ściany – maluch nie będzie mógł strącić nagrzanej patelni.
Nigdy nie zostawiajmy sprzętu podłączonego do prądu, kiedy z niego nie korzystamy. Mowa o mikserze, tosterze lub gofrownicy. Wystarczy ułamek sekundy, żeby dziecko szarpnęło za kabel i zrzuciło na siebie chociażby nagrzany toster.
Komfortowa kuchnia to bezpieczna kuchnia
Kuchnia przyjazna i bezpieczna dla dziecka powinna być również komfortowa. Co to oznacza? Zacznijmy od podstaw: jeśli jesteśmy na etapie planowania kuchni, a prace remontowe dopiero przed nami, warto przemyśleć kwestię ogrzewania podłogowego. Po pierwsze, rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić miejsce, gdyż nie musimy montować w pomieszczeniu kaloryfera. Po drugie, maluszki często biegają po domu na bosaka lub jedynie w skarpetkach, a ogrzewanie podłogowe sprawi, że stópki nie będą zimne. Zapobiegniemy w ten sposób niejednemu przeziębieniu.
Kolejną rzeczą, o której nie powinniśmy zapominać, jest kwestia śliskich powierzchni. Na płytkach podłogowych czy na parkiecie nawet dorosły może się poślizgnąć, a co dopiero dziecko. Rozwiązaniem problemu mogą być maty antypoślizgowe, dostępne w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu łatwo możemy dopasować model do wystroju naszej kuchni.
Bajeczna kuchnia z myślą o najmłodszych
Urządzając kuchnię, w której stałymi bywalcami będą dzieci, nie żałujmy kolorów – dodajmy wnętrzu nieco fantazyjności i bajeczności. Oczywiście nikt nie mówi, że mamy kupić kolorowe meble i kafle. Kuchnia będzie służyła nam przez lata, dlatego najważniejsze, by była urządzona zgodnie z naszymi preferencjami. Możemy jednak sprawić naszym pociechom frajdę, chociażby kupując dla nich osobne, kolorowe krzesła i stoły, a także talerze i sztućce z postaciami z ich ulubionych bajek.
Dodatkową atrakcją może być zakup małej kuchenki dla dzieci. Taka zabawka, zwłaszcza jeśli wyposażymy ją w sztuczne owoce, warzywa i garnki, będzie idealną atrakcją dla małych kucharzy.
Zobacz też wpis o tym jak wspierać zainteresowania dziecka (tu: szczególnie małego kucharza 🙂 )
Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka działu z poradami Łazienki Plus i zwolenniczka przemyślanej aranżacji wnętrz.