Jak prawidłowo przewozić dziecko w aucie – aktualne przepisy
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było jak najbezpieczniejsze podczas jazdy samochodem. Czasy jazdy z przodu i bez pasów bezpieczeństwa na szczęście mamy już dawno za sobą. Coraz większa jest świadomość tego, jak ważny jest odpowiedni fotelik zamontowany we właściwy sposób.
Czy jednak na pewno znasz wszystkie przepisy i środki bezpieczeństwa, aby przewozić swoje dziecko we właściwy sposób? Nawet jeśli tak myślisz, warto sprawdzić swoją wiedzę. Darek Koza z bloga Automator opisuje aktualnie obowiązujące przepisy.
Podstawowe zalecenia
Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wprowadziła kilka zmian, o których część rodziców jeszcze nie wie.
Podstawowe zasady dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie:
- dzieci poniżej 3 lat nie mogą być w ogóle przewożone w pojeździe, w którym nie ma pasów bezpieczeństwa i fotelika;
- zniesiono granicę wieku dziecka (12 lat), zwalniającą jego rodziców lub opiekunów z obowiązku przewożenia go w samochodzie w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym;
- dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą korzystać z fotelika, nawet do osiągnięcia pełnoletności (z kilkoma wyjątkami – np. Jazda taksówką lub środkami komunikacji zbiorowej);
- dzieci o wzroście co najmniej 135 cm, które nie zmieszczą się w dostępnych fotelikach, mogą podróżować na tylnym siedzeniu przypięte jedynie pasami;
- jeśli na tylnym siedzeniu nie mieści się trzeci fotelik, trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat może być jedynie przypięte pasami bezpieczeństwa.
W jakich pojazdach dziecko musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym?
- M – pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób mające co najmniej cztery koła;
- M1 – pojazdy mające nie więcej niż osiem miejsc (oprócz siedzenia kierowcy);
- N1 – pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t;
- N2 – pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 t, ale nieprzekraczającą 12 t;
- N3 – pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 12 t.
Lepiej jechać z przodu czy z tyłu?
Najbezpieczniej jest przewozić dzieci na tylnej kanapie, za kierowcą bądź na środku. To właśnie miejsce na środku jest najbardziej optymalne, gdyż dziecko jest najlepiej chronione w przypadku uderzenia bocznego.
Dziecko może podróżować z przodu jeśli ma powyżej 150 cm wzrostu lub ponad 135 cm jeśli jedzie w foteliku lub na podstawce. Jeśli z tyłu jedzie już dwoje dzieci w fotelikach i nie ma możliwości zamontowania kolejnego, wtedy również możemy przewozić dziecko z przodu. Na przednim fotelu może podróżować też niemowlę w foteliku, jeśli oczywiście wyłączona jest poduszka powietrzna.
Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?
Przepisy nie regulują tej kwestii. W grę wchodzą więc tylko testy konsumenckie oraz testy zderzeniowe producentów aut. Okazuje się, że najlepiej jest przewozić dzieci w fotelikach tyłem do kierunku jazdy najdłużej, jak to możliwe.
Jadąc tyłem, dziecko jest mniej narażone na urazy szyi i kręgosłupa. Oczywiście jest do tego potrzebny specjalnie skonstruowany fotelik, na co należy zwrócić uwagę podczas jego zakupu.
Jak wybrać fotelik?
Przepisy kodeksu drogowego precyzują, że fotelik powinien być dopasowany do masy i wzrostu dziecka, a także spełniać wymogi określone w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ.
Fotelik musi posiadać certyfikat ECE R44-03 lub ECE R44-04, ale to tylko minimalne wymagania. Warto sprawdzić, jak fotelik sprawdza się w tekstach konsumenckich, np. ADAC, NHTSA, AA.
Najczęściej fotelik montuje się za pomocą pasów bezpieczeństwa, ale jeśli to możliwe lepiej wybrać fotelik montowany za pomocą systemu ISOFIX. Z kolei najbezpieczniejsze pasy, w jakie może być wyposażony sam fotelik, to pasy 5-punktowe, z dodatkowym pasem biodrowym.
Dodatkowo, fotelik powinien być dopasowany do profilu siedziska w samochodzie i być zamontowanym zgodnie z zaleceniami producenta. Wszystko po to, aby jak najlepiej spełniał swoje funkcje. Jeśli kiedykolwiek samochód będzie brał udział w wypadku – fotelik w nim zamontowany należy wymienić na nowy.
Na koniec warto dodać, że za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami grozi 6 punktów karnych i 150 zł mandatu.
Jak widzisz, przepisy regulują sporo, ale nie wszystkie kwestie związane z przewożeniem dziecka w aucie. Dlatego też warto śledzić je na bieżąco, a przede wszystkim – dokonywać mądrych wyborów dbając o bezpieczeństwo dziecka w podróży.
Zobacz również jak sprawić, by podróżowanie z dzieckiem było przyjemniejsze oraz pobierz mój darmowy planer podróży i listę rzeczy do spakowania (do wypełnienia) do druku.