Czy drugie dziecko rozwija się szybciej niż pierwsze? Co mówią inni rodzice, a co nasza historia
Nie od dziś wiadomo, że obecność starszego rodzeństwa wpływa na rozwój młodszych dzieci. Czy drugie dziecko rzeczywiście rozwija się szybciej niż pierwsze? Co mówią na ten temat moje czytelniczki? Pokażę Ci też coś wyjątkowego. Najwspanialsze dla mnie zdjęcie – z pierwszego spotkania moich dziewczynek. To od niego zaczęła się ich wspólna droga. Zapraszam!
Zapytałam swoje czytelniczki jak wygląda u nich rozwój drugiego (czy też kolejnego) dziecka w stosunku do pierwszego. Oto, co powiedziały:
U nas Leo, mam wrażenie, rozwija się szybciej. To chyba norma? Naśladuje uparcie starszego brata, powtarza też jego słowa, więc i jego mowa rozwija się zawrotnie.
Marika, mama Kuby i Leona
U nas zdecydowanie drugi synek rozwija się szybciej, dużo uczy się od starszego brata, wszystko robi tak samo i chce to samo.
Magda, mama Leona i Juliana
Zdecydowanie szybszy rozwój zauważyłam u młodszej córki. A to dzięki starszej siostrze!
Marta, mama Hani i Basi
Odmiennych opinii nie było. Wszystkie dziewczyny zgodnie twierdzą, że rozwój kolejnych dzieci jest znacznie szybszy przy starszym rodzeństwie.
A teraz czas na naszą historię. Zaczęło się od tego zdjęcia. Zdjęcie z naszego prywatnego archiwum, nieprofesjonalne, nieobrobione, ale dla mnie najpiękniejsze na świecie.
Od tej chwili uwiecznionej chwilę po powrocie z małą Sarą ze szpitala zaczęła się ich wspólna droga. Droga sióstr, w której towarzyszę im każdego dnia.
Niedowierzanie, zachwyt, miłość od pierwszego wejrzenia. Tymi słowami opisałabym to zdjęcie. A w tamtej chwili, uwierz, wszyscy mieliśmy łzy w oczach ze wzruszenia.
Odtąd wszystko miało być inaczej. One dwie, Maja i Sara, siostry, zawsze razem, jedna wpływająca na drugą, i my obok niezmiennie wspierający ich rozwój.
Czy moje drugie dziecko rozwija się szybciej niż pierwsze?
Zdecydowanie tak! Sara od urodzenia była bardzo silnym dzieckiem, szybko podnosiła głowę, przewracała się z boku na bok, szybko podnosiła się do siadania. Muszę zaznaczyć to, że jej indywidualne cechy od początku predysponują ją do szybkiego rozwoju, jednak obserwuję jak ma się do niego starsza siostra.
Przede wszystkim zauważyłam, że Maja rozbudza w niej ciekawość świata. To za nią od pierwszych dni życia wodziła wzrokiem, to do niej ciągnie, to ona jest dla niej wzorem do naśladowania.
To starsza siostra zachęcała ją do przesunięcia się po zabawkę, dopingowała, by usiadła do wspólnej zabawy, trzymała za rękę, gdy ta stawiała pierwsze nieporadne kroki.
Mam wrażenie, że przy Mai Sara osiągała kolejne kamienie milowe w rozwoju szybciej i dużo chętniej!
Jeśli chodzi o rozwój ruchowy, mała robiła wszystko o jakieś 20% szybciej niż jej starsza siostra. Gdy miała 6 miesięcy stabilnie siedziała (Maja miała 8), w wieku 8 miesięcy dreptała już przy meblach, a mając 10,5 miesiąca chodziła już samodzielnie (Maja zaczęła chodzić mając rok).
Nie tylko ruchowo (mimo że rozwój ruchowy nie jest priorytetem, o czym pisałam tutaj) mała idzie jak burza. Obserwuję też jak szybko przy siostrze przebiega jej rozwój socjalny – po prostu wie jak nawiązywać kontakt z innymi dziećmi, jest mniej bojaźliwa, chce i potrafi się socjalizować.
Próbuje też komunikować się werbalnie, rozmawia po swojemu, krzyczy gestykulując żywotnie, naśladuje starszą siostrę, jest przy tym tak śmieszna i urocza!
Ciekawa jestem, jak wygląda Twoja historia, droga czytelniczko! Czy też uważasz, że rozwój drugiego i kolejnego dziecka jest szybszy niż pierwszego?
Dużo ciekawych informacji o poszczególnych krokach milowych znajdziesz na kanałach marki Enfamil – na przykład na stronie internetowej www.enfamil.pl lub na kanale You Tube (https://www.youtube.com/channel/UC6WIJklqh4gxb7NCk32pVRA), gdzie m.in. inne mamy blogerki opowiadają o rozwoju swoich dzieci. Enfamil stworzył także klub dla mam, do którego możesz dołączyć (nawet będąc dopiero w ciąży), by otrzymywać newslettery z informacjami o rozwoju, dostosowane do wieku Twojego dziecka. Formularz rejestracji do klubu znajdziesz tu: https://www.enfamil.pl/user/enrollment
*Partnerem wpisu jest producent mleka modyfikowanego Enfamil.