Posprzątaj swój dom – NATURALNIE!

Kolejny raz skupię się w nowym wpisie na sprzątaniu, obiecuję jednak, że mimo tego, że czynność ta jest monotonna, nie będzie nudno! Sprzątanie to nieodłączny element życia każdej kobiety. A ja ostatnio czerpię z niego coraz większą frajdę (serio!) eksperymentując z naturalnymi i ekologicznymi środkami do sprzątania. Mam nawet swoich ulubieńców! Zobacz jakie fajne, proste mikstury posłużą Ci do ogarnięcia i zdezynfekowania różnych miejsc w swoim domu.

Od razu zaznaczam, że nie stronię od chemii tam, gdzie jest ona potrzebna. Nie wierzę, że duży kamień usunę octem (może dlatego, że kilkakrotnie odniosłam w ten sposób sromotną porażkę), ani że ciemne plamy na granitowym zlewie doczyszczę sodą (bo tutaj ukłonię się jednak w stronę chlorowych środków). Lubię dobre produkty, szczególnie te pięknie pachnące i robiące robotę, ale jeśli da się je w jakiś sposób zastąpić, przy tym:

  • wydając mniej kasy,
  • będąc bardziej przyjaznym dla środowiska,
  • otrzymując produkt mniej lub bardziej uniwersalny,
  • osiągając samozadowolenie: bo zrobiłam to SAMA!
  • spełniając niespełnione aspiracje młodego chemika,

to jestem jak najbardziej ZA! 🙂

Sama na te cuda nie wpadłam, podpatrzyłam je na fajnym blogu Naturalnie Andzia, którego autorka nawołuje do stworzenia domu pełnego natury, przepisy pochodzą właśnie stamtąd. Do stworzenia mikstur potrzebować będziesz spryskiwacza (a ja już powiedziałam mężowi, żeby kupił mi kilka kolorowych, gdy będzie w jakimś markecie budowlanym), często octu, soku z cytryny, duuużo cytryny, olejku zapachowego i innych składników, które znajdziesz w poniższych przepisach. Zacznę od mojego ulubieńca.

Płyn do czyszczenia blatu kuchennego

Choć przyznam, że ja czyszczę nim prawie wszystko 😉 To mój zdecydowany faworyt! Oprócz olejku herbacianego, który działa bakteriobójczo dodaję do niego również kilka kropel olejku zapachowego – mój ulubiony to wiosenny, pachnie konwaliami i absolutnie go uwielbiam. Oto składniki, które mieszamy razem i wlewamy do butelki z atomizerem. Co prawda trochę czuć go octem, ale przecież to on działa dezynfekująco i odkażająco, a cytryna pomaga wywabiać trudne plamy.

1/2 szklanki octu
1/2 szklanki wody
50-100 ml soku z cytryny
10 kropli olejku z drzewa herbacianego
10 kropli olejku zapachowego

Mleczko do czyszczenia

Nie wierzyłam, dopóki nie zobaczyłam, jak fajnie działa – niczym nie różni się od tego drogeryjnego, do tego przepięknie pachnie. Wszystkie składniki po prostu mieszamy razem i czyścimy powierzchnie jak zwykle.

2 szklanki sody oczyszczonej
1 szklanka mydła w płynie (najlepiej naturalnego, mogą być też płatki mydlane lub starte mydło)
100 ml wody
20 kropelek olejku eterycznego
pusty pojemnik 

 

Płyn do czyszczenia mebli

 

2 szklanki ciepłej wody
1/2 szklanki octu
2 łyżeczki oliwy z oliwek
10 kropli olejku eterycznego


Wszystkie składniki wlewamy do butelki z atomizerem i wstrząsamy przed użyciem. Dlaczego warto zastąpić nim sklepowe psikacze? Bo substancje w nich zawarte są co prawda diabelnie skuteczne, ale również bardzo szkodliwe! Dzięki dodatkowi oliwy meble pięknie się zakonserwują i będą ładnie błyszczeć 🙂

 

Płyn do podłóg

 
Ja co prawda już od dłuższego czasu do mycia podłóg używam wyłącznie gorącej wody (wreszcie pozbyłam się jakichkolwiek smug!), ten płyn jednak dzięki zawartości octu jest jeszcze bardziej skuteczny w walce z zabrudzeniami i kurzem. Wypróbowałam go, po umyciu podłogi akurat odwiedziła mnie mama i od razu spytała: Co tu tak pięknie pachnie? Ponownie mój ulubiony olejek wiosenny sprawdził się znakomicie, octu w tym płynie właściwie nie czuć.
 

wiadro z gorącą wodą 🙂
szklanka octu
15 kropelek olejku zapachowego

 

 

A teraz kilka naturalnych domowych trików, które z kolei oprócz bloga znalazły się na facebookowym fanpage’u Naturalnie Andzia .

Sposób na wyczyszczenie mikrofali

 
W mojej można było po jego zastosowaniu przejrzeć się jak w lustrze! Do miski wlałam sok z jednej cytryny i szklankę wody, włączyłam mikrofalę na 5 minut. Zostawiłam wszystko jeszcze na 5 kolejnych minut, a później wyczyściłam mikrofalę do sucha. Para z wody i soku z cytryny ułatwiła odchodzenie zabrudzeń, sok z cytryny dodatkowo zneutralizował zapachy. Super!

 

 

Sposób na wyczyszczenie zmywarki

 
Do pustej zmywarki wlałam szklankę octu i włączyłam na długi, gorący program. Dodatkowo na górę wrzuciłam resztkę wyciśniętej cytryny – wnętrze pięknie pachniało. Na koniec wyczyściłam trudno dostępne miejsca płynem do blatów. Teraz już nigdy nie wyrzucam wyciśniętej cytryny, zawsze wkładam ją do zmywarki razem z naczyniami – to najlepszy odświeżacz jaki może być!

 

Żeby cięte kwiaty stały dłużej

 
Ja uwielbiam świeże kwiaty w domu. Zawsze żałuję jednak, że tak krótki jest ich żywot! I na to są sposoby. Pierwszym z nich jest dodanie do wody (zanim włożymy kwiaty) dwóch łyżek octu jabłkowego z dwiema łyżkami cukru. Drugi sposób to dodanie do wazonu… łyżki wódki 😉

 

 

Na przykry zapach z butów

 
Tutaj możemy ratować się na kilka sposobów. Jednym z nich jest włożenie do butów kilku torebek herbaty. Herbata zneutralizuje brzydki zapach. Podobnie zadziała soda oczyszczona – wsypana do butów na noc pochłonie smrodek i niechcianą wilgoć. Ostatnim sposobem jest olejek z mięty pieprzowej – kilka kropelek wkropionych do butów załatwi sprawę.

 

Pachnący spray do domu

 
Wystarczy do butelki z atomizerem wlać szklankę wody, 2 łyżki alkoholu i 20 kropelek olejku eterycznego. Tą miksturą aromatyzujemy wnętrze i pachnie! Bez niepotrzebnych a często baaaardzo szkodliwych składników. 

 

Na przypalone garnki

Z przypalonym garnkiem poradzisz sobie zasypując go dużą ilością soli i dodając ciepłej wody – tak żeby powstała papka. Zostaw to tak na noc – a rano wyszoruj. Podobnie zadziała proszek do pieczenia. Wsyp torebkę do garnka, zalej wodą i zagotuj, doczyścisz garnek bez problemu 🙂

Prawda, że proste i ciekawe sposoby?

Powoli dojrzewam też do wykorzystania naturalnych sposobów na pranie, choć nie ukrywam, że mam opory, bo uwielbiam pachnące pranie i używam do tego celu chyba wszystkiego co się da 😉 Taka ze mnie hipokrytka 😉 Tu zaoszczędzę, nadrabiając gdzie indziej. Jak dorwę składniki, które są jednak trochę mniej dostępne, wykorzystam też przepis na domowy proszek do zmywarki zamiast tabletek.

 

A co Ty sądzisz o takich naturalnych preparatach zrobionych w domu? Przekonują Cię, czy jednak wolisz sklepową chemię? A może sama masz jakiś super domowy sposób? Chętnie go poznam, zostaw go w komentarzu! I serdecznie zapraszam Cię do Andzi – ma u siebie też porady urodowe czy zdrowotne – na przykład spray na kleszcze DIY! Zajrzyj koniecznie 🙂

A, jeśli masz problem z organizacją sprzątania, jakiś czas temu stworzyłam fajny planner, który pomoże ogarnąć CAŁY dom w 20 dni, korzystam z niego co jakiś czas i dla mnie się sprawdza, łap!:

>> 20 dni do czystego domu – planner sprzątania <<

 
——————-

Wpis powstał dzięki zasobom i konsultacji autorki bloga Naturalnie Andzia

 

Angelika, jak sama o sobie pisze – absolwentka Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości, skończyła również naturopatię oraz kosmetykę. Jej pasją jest psychologia oraz poznawanie zdrowszych, naturalnych składników, ziół oraz tworzenie własnych kosmetyków o środków czystości. Kilka lat temu po przeczytaniu pewnego artykułu i przeanalizowaniu składów kilku detergentów i kosmetyków postanowiła wyrzucić chemię z domu i nie truć więcej przede wszystkim swojego dziecka. Postanowiła, że środki czystości będzię robić sama i tak też się stało. Codziennie pogłębia swoją wiedzę i pragnie się nią dzielić. Na jej blogu znajdziesz przepisy na naturalne kosmetyki, naturalne detergenty i środki czystości, poznasz też skład poszczególnych produktów. Dowiesz się czego lepiej unikać, a co jest bezpieczne.

perfekcyjna pani domu blog

Cieszę się, że tu jesteś i że interesują Cię moje treści! Bądź na bieżąco i:

- polub moją stronę na Facebooku TUTAJ
- dołącz do mojej grupy Zadbane i zaradne mamy :)
- śledź kadry z naszego życia i moje kulinarne poczynania na Instagramie TUTAJ
- inspiruj się ze mną na Pinterest TUTAJ
- A jeśli jesteś lub chcesz zostać użytkownikiem Thermomixa, koniecznie śledź mój Thermomixowy profil Magda M. i TM TUTAJ