Jak uniknąć rozstępów w ciąży – moje sposoby
’Jak uniknąć rozstępów w ciąży?’ – to pytanie na pewno zadaje sobie każda przyszła mama. Nosimy w sobie nowe życie i mimo, że to ono jest dla nas najważniejsze, chcemy też zadbać o siebie. O swoje samopoczucie i wygląd – w tym stan naszej skóry w trakcie ciąży i po porodzie. Czy w ogóle da się uniknąć rozstępów w ciąży? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak możemy zrobić wiele, by pojawieniu się rozstępów zapobiec.
Jak uniknąć rozstępów w ciąży – podejście kompleksowe
Musimy pamiętać, że nie tylko smarowanie brzucha ma wpływ na pojawienie się bądź nie rozstępów w czasie ciąży. Najważniejsze chyba są tu predyspozycje – jeśli przyszła mama ma mocne skłonności do pojawiania się rozstępów – to najprawdopodobniej będzie jej bardzo ciężko z nimi walczyć, choćby pół ciąży przeleżała w oliwce. Rozstępy powstają w ciąży na skutek upośledzenia funkcji fibroblastów, które odpowiedzialne są za produkcję 'elastycznych’ hormonów – kolagenu i elastyny. Co ważne, rozstępy mogą pojawić się nie tylko na skórze brzucha, choć to ona najbardziej narażona jest na rozciąganie w czasie ciąży. Nie zapominajmy o udach, pośladkach i piersiach. Podczas ciąży całe 'rośniemy’, co sprawia, że szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na nasze najbardziej narażone na odkładanie tkanki tłuszczowej miejsca. Pamiętajmy o nawilżaniu, ale nie tylko z zewnątrz. Warto też nawilżać swoje ciało od środka – pijąc duże ilości wody i nie zapominając o zdrowej i zrównoważonej diecie. Ponadto – masaże. One też mogą mieć zbawienny wpływ na naszą skórę.
Po pierwsze – smarowanie
Po drugie – nawadnianie i odpowiednia dieta
Po trzecie – masaże
- im szybciej zaczniemy masować brzuch w ciąży, tym lepiej,
- od 3 miesiąca możemy masować brzuch nawet dwa razy dziennie,
- unikajmy masowania góry brzucha (może to wywołać przedwczesne skurcze),
- masaż wykonujemy delikatnie, najlepiej najpierw smarując skórę, później ugniatając ją punktowo palcami i lekko rozciągając,
- kilka tygodni przed porodem ograniczamy się do smarowania, by nie wywołać przedwczesnych skurczy.