5 mięsnych obiadów, dzięki którym mąż pokocha Cię jeszcze bardziej!
Twój mąż, niczym Sławomir, twierdzi, że kasza z sosem to syf? Nie uznaje bezmięsnych obiadów, albo zjada je bez większego entuzjazmu? Mój, cóż, jest tradycjonalistą w kwestii obiadów i najchętniej na swoim talerzu widziałby schabowe, mielone, golonki i inne treściwe, najlepiej mięsne dania, które jadał jako młody chłopak, rozpieszczany przez mamę i babcię 🙂 Dlatego dla równowagi, bo ostatnio jest u mnie pod względem kulinarnym dość lekko i dietetycznie, postanowiłam przygotować również kilka przepysznych, tradycyjnych mięsnych obiadów. Mięsne obiady – w sam raz dla prawdziwego mężczyzny!
Ba, ja w życiu ich wcześniej nie przyrządzałam! A lubię gotować i mam pewne kulinarne ambicje, a jedną z nich jest wreszcie nauczyć się przyrządzać mięsa (a nie tylko pierś z kurczaka 😉 ). Tradycyjne dania kuchni polskiej może nie są moimi ulubionymi, są dla mnie zdecydowanie za ciężkie, ale mój mąż je uwielbia i naprawdę widzę, jak się cieszy, gdy właśnie coś takiego podam mu na obiad. Chciałam natomiast nauczyć się je gotować, nawet znienawidzoną przeze mnie wątróbkę. Niech ma, czasami!
Jeśli i Ty masz faceta mięsożercę, lubisz i nie boisz się wyzwań w kuchni, podrzucam Ci pięć tradycyjnych przepisów (choć niektóre z nutką nowoczesności 🙂 ), mięsnych, fajnych i nietrudnych w przygotowaniu.
Jedziemy! Hit mojego męża, totalnie po taniości, kiedyś zarzekałam się, że nigdy tego surowego nie tknę (bo do ust nie wezmę), ale w dowód mojej największej miłości – zrobiłam to!
Wątróbka z pieczarkami i jabłkiem
Składniki
- wątróbka drobiowa
- 2 cebule
- 300 g pieczarek
- duże jabłko
- sól, pieprz
- ziemniaki do podania
Wykonanie
- Wątróbkę umyć i pokroić w mniejsze kawałki (to naprawdę była dla mnie masakra). Podsmażyć na niewielkiej ilości oleju, krótko, z 5 minut maksymalnie.
- Zdjąć wątróbkę z patelni, na tym samym tłuszczu podsmażać cebulę (można też dodać czosnek), dodać pieczarki, trzymać na ogniu aż zmiękną, w międzyczasie pokroić jabłko w niewielką kostkę i również wrzucić je na patelnię.
- Podsmażać razem cebulę z pieczarkami i jabłkiem aż przejdą i zmiękną (nie trwa to długo, do 10 minut), po czym dodać do wszystkiego wątróbkę i podsmażać chwilę. Wątróbka nie lubi długiego smażenia, po czasie przestaje być jędrna i soczysta, dlatego smażymy ją krótko. Tutaj kolejne 3-5 minut zdecydowanie wystarczy.
- Podawać z ziemniakami. Sos można też zaprawić śmietanką, ale naprawdę nie trzeba.
Gulasz wołowy
Składniki
- mięso wołowe na gulasz (u mnie 600 g)
- 2 papryki
- 2 cebule
- czosnek
- mąka
- bulion (może być warzywny, może być mięsny)
- koncentrat pomidorowy
- przyprawy: sól, pieprz, papryka słodka i ostra, liść laurowy i ziele angielskie
Wykonanie
- Mięso przyprawić solą, pieprzem i papryką, delikatnie obtoczyć w mące i smażyć na oleju przez kilka minut. Przełożyć do większego garnka.
- Na tym samym oleju co mięso usmażyć cebulę i czosnek i je również przełożyć do garnka.
- Już możemy zalać wszystko bulionem (0,75 – 1 l) dodając do garnka pokrojoną w kostkę paprykę. Można też dodać pieczarki.
- Dodać koncentrat pomidorowy i sporo przypraw (szczególnie papryki), wrzucić do garnka 2 listki laurowe i 2 ziela angielskie.
- Gotować razem 1,5 godziny. Doprawić do smaku. Sos można zagęścić mąką.
- Podawać z ziemniakami lub kaszą.
Kurczak na soli
Twój facet twierdzi, że kurczak to nie mięso, albo mięso drugiej kategorii? Dla mojego kurczak jest zawsze 'taki sobie’, ale taki, domowy, a lepszy niż ten z rożna, to coś, do czego regularnie wracamy w naszym domu. Jeśli tylko masz całego kurczaka, kilo soli i 1,5 godziny (podczas której robisz co chcesz, bo kurczaka trzeba tylko włożyć do piekarnika, no, i raz przerzucić na drugą stronę) – musisz spróbować!
Składniki
- cały kurczak
- 0,7 – 1 kg soli
- przyprawa do kurczaka
- do podania mogą być: ziemniaki, ale polecam spróbować pieczonych warzyw: marchew, brokuł i kalafior, przepis niżej
Wykonanie
- Kurczaka solidnie przypraw przyprawą do kurczaka. Sól wysyp na blachę lub do dużego naczynia żaroodpornego i na nią połóż kurczaka (na cyckach, to ważne 😉 ).
- Wstaw naczynie do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Piecz 45 minut, po czym obróć kurczaka na drugą stronę i piecz kolejne 45 minut. Pieczemy bez termoobiegu i bez żadnego przykrycia. Kurczak wyjdzie idealnie chrupiący na zewnątrz i idealnie soczysty w środku. Zawstydzi każdego kupnego kurczaka z rożna! Aby nadać mu jeszcze więcej smaku można ponakłuwać go w kilku miejscach i powsadzać w niego czosnek.
- Podajemy z czym lubimy – ale polecam spróbować pieczonych przez 40 minut razem z kurczakiem (ale na osobnej blasze) warzyw – marchewki, brokuła i kalafiora, polanymi oliwą z oliwek i przyprawionymi wedle gustu (można też posypać parmezanem). Są pycha, uwielbia je nawet moje dziecko.
Ziemniaki chłopa
Sama to tak nazwałam, to po prostu taka zapiekanka z patelni, którą bardzo często przyrządzała moja mama. To taki śmieciuch, co wrzucisz, to będzie pasować (no, może z wyjątkiem jarmużu i takich tam). Czy istnieje coś bardziej 'chłopskiego’ niż ziemniaki, cebula, kiełbasa i pieczarki? Może jeszcze z jajkiem i zagryzione ogórkiem kiszonym? Jadło drwala jak nic! Zobacz jak łatwo i szybko je przyrządzić! To jeden z najprostszych mięsnych obiadów jaki istnieje!
Składniki
- 6 ziemniaków
- 250 g pieczarek
- kiełbasa (dowolna)
- cebula
- czosnek
- 2 jajka
- dowolne przyprawy
Wykonanie
- Ziemniaki podgotować (przez ok. 15 minut). Może być w mundurkach, mogą być obrane, jak Ci wygodniej, ale do dania docelowo mają być obrane.
- W czasie gotowania ziemniaków na oleju zeszklić cebulę z czosnkiem, wrzucić do nich pokrojone w plasterki pieczarki i kiełbasę.
- Ziemniaki przelać zimną wodą i pokroić w talarki. Od razu wrzucać na patelnię. Tutaj jest opcja: możesz też dodać surowe ziemniaki, podlać wszystko wodą i dusić, aż zmiękną. W tym przypadku jednak danie często mniej lub bardziej się rozpada i trwa to dużo dłużej, dlatego ja wolę jednak ziemniaki podgotować.
- Przyprawić wszystko sowicie. Czosnek, papryka, sól, pieprz, curry i jakieś zioła to mój standardowy zestaw.
- Na sam koniec możesz wbić do dania dwa jajka. Wtedy będzie bardziej treściwe. To na zdjęciu jajek nie ma, bo one robią ze wszystkiego taką mamałygę 🙂 Ale przyznaję, że z jajkami jest pyyyyszne!
- Posyp wszystko jakąś zieleninką, niech ma chłop jeszcze trochę zdrowia w pakiecie.
Polędwiczki wieprzowe w sosie pieczarkowym
To mój absolutny hit, sprawdzona rzecz na obiad z teściową, wiem, że jak ją zrobię, mąż będzie szczęśliwy. Robi się szybko i łatwo. Niestety, polędwiczka nie należy do najtańszych, ale co tam, raz na jakiś czas można, a nawet trzeba! Mój mięsny obiad numer jeden!
Składniki
- jedna polędwiczka wieprzowa
- 300 g pieczarek
- karton śmietanki 18 %
- 2 niewielkie czerwone cebule
- sól, pieprz, tymianek
Wykonanie
- Polędwiczkę pokroić na 1,5 cm plastry i delikatnie rozbić w dłoniach. Przyprawić z obu stron solą, pieprzem i tymiankiem.
- Smażyć na oleju lub maśle klarowanym po 1 minucie z każdej strony i ściągać z patelni.
- Na tym samym tłuszczu zeszklić pokrojoną w piórka cebulę.
- Dodać do niej pokrojone w plasterki pieczarki i podsmażyć, posolić.
- Wlać na patelnię całą śmietankę, zamieszać i poczekać z 10 minut, aż złapie smak.
- Wrzucić do sosu mięso i dusić kolejne 10-15 minut. Nie za długo, bo stwardnieje!
- Podawać z ziemniakami albo kaszą i surówką, u mnie z czerwonej kapusty, pasuje doskonale 🙂