Zielnik w domu i bloku – jak go założyć i dlaczego warto
Dostęp do świeżych ziół to olbrzymie ułatwienie i urozmaicenie w kuchni. Te suszone – wiadomo, to nie to samo, co świeże. Te w doniczkach z supermarketów – są drogie, a ich aromat niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Dlatego naprawdę warto założyć swój zielnik i nawet przez cały rok cieszyć się świeżymi ziołami w kuchni. Jak założyć zielnik? Co zapewnić ziołom? Jak sprawić by było i ładnie i praktycznie? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.
Założenie własnego zielnika – to proste!
Ja sama mam swój zielnik w ogrodzie od stosunkowo niedawna. Wcześniej jednak – mieszkając w bloku – również zdarzało mi się sadzić zioła w doniczkach i cieszyć się nimi w kuchni. Teraz założyłam swój zielniczek w ogrodzie i, choć to jego pierwotna, prosta i zapewne bardzo amatorska wersja, jestem z niego niesamowicie dumna i już planuję jego ekspansję 😉 U siebie mam: tymianek, oregano, rozmaryn, szałwię, kilka rodzajów mięty, pietruszkę, koperek, maggi, lubczyk, szczypior, a do tego rukolę i kilka rodzajów sałat.
Co zrobić, żeby zioła ładnie rosły?
Wbrew pozorom uprawa ziół jest bardzo łatwa! Wystarczy zapewnić im:
- regularne podlewanie
- dostęp do światła
- dobrą glebę
- odpowiednią organizację – wyżej rosnące rośliny sadzimy dalej, a niższe i rozłożyste – przy brzegu, ułatwi nam to też zbiory.
Co lubią, a czego nie lubią zioła?
Większość ziół lubi nasłonecznione stanowiska (w końcu często pochodzą z południowych krańców Europy), ale są też takie, które wolą być w cieniu (melisa, lubczyk). Znajdź im odpowiednie miejsce do wzrostu! Zioła lubią żyzną, dość pulchną glebę (może być zwykła, uniwersalna ziemia), dlatego też spulchniaj ziemię raz, dwa razy w sezonie i unikaj 'ozdabiania’ rabat korą czy torfem, bo te zakwaszają podłoże, a tego zioła nie lubią! Zioła lubią wodę, ale nie lubią w niej stać, dlatego sadząc je warto zastosować drenaż. A! Mimo że raczej się z tego cieszymy, należy unikać kwitnienia ziół! Przycinaj je, by mieć zawsze świeże, nowe, listki. Szczególnie dotyczy to tymianku czy bazylii i oregano.
Czy można mieć zioła w bloku?
Oczywiście! Założyć zielnik możesz gdzie chcesz, w kuchni na parapecie, na balkonie, a nawet na ścianie! Zapewnij tylko roślinom dostęp do światła – najlepiej sprawdzą się tu pomieszczenia południowe i południowo-zachodnie. Choć powiem Ci, że ja miałam okna od totalnie ciemnej północy, a zioła i tak ładnie tam rosły!
Które zioła można hodować zimą?
W domu – przezimują właściwie każde. Dlatego sadząc lub siejąc zioła w ogrodzie warto wykorzystywać do tego… donice. Łatwo je przenieść zimą do pomieszczenia, a w ogrodzie są ozdobą i robią wrażenie porządku. Zadbam o to w kolejnych latach 😀
Dlaczego warto założyć własny zielnik?
Powodów jest kilka, są one dość oczywiste 😉
- Unikamy sytuacji w stylu: 'O nie, znów zapomniałam kupić szczypiorku’, albo 'Kurczę, zrobiłabym sałatkę, ale nie mam żadnej zieleniny’
- Oszczędzamy – szczypior, koperek, tymianek, natka pietruszki – to wszystko kosztuje, teraz warzywa podrożały nawet o kilkaset procent! Hodując je samodzielnie mamy zawsze parę groszy w kieszeni (WIĘCEJ o oszczędzaniu na jedzeniu przeczytasz TUTAJ)
- Urozmaicamy naszą kuchnię i odkrywamy nowe połączenia
- Jesteśmy bliżej natury 😉
- Zioła z własnego ogródka smakują sto razy lepiej 🙂
Przykłady zielników – w ogrodzie
Przykłady zielników – na balkonie
Przykłady zielników – wewnątrz
Jak widzisz – wcale nie trzeba mieć domu z ogrodem by cieszyć się świeżymi ziołami. Możliwości aranżacji ziół jest całe mnóstwo, a nasza kuchnia i zdrowie przy okazji tylko na tym zyskują! Ja sama na pewno będę rozwijać swój zielnik, mam nadzieję część z tego co mam utrzymać w domu przez zimę. W końcu nie tylko wiosną może być zielono na talerzu 🙂 A skoro o talerzu mowa, czy zapisałaś się już na mój NEWSLETTER, i otrzymałaś swój darmowy e-book MOJA KUCHNIA z całą masą pysznych przepisów? Serdecznie Cię do tego zachęcam 🙂