5 szybkich, przepysznych wiosennych obiadów
Mamy wiosnę, wreszcie wskazuje na to też aura! Po sukcesie poprzednich odsłon (podam Ci je dalej) przyszedł czas na obiady w wersji wiosennej. Będzie kolorowo, zdrowo, nieskomplikowanie, a przede wszystkim – będzie przepysznie! Oto moje pomysły na 5 szybkich, przepysznych wiosennych obiadów.
Kofty z cukinią
Fajny pomysł na coś innego z mięsa mielonego. Dodatkowo – przemycają warzywa – lubimy to!
Składniki na kofty z cukinią
500 g mięsa mielonego (u mnie z indyka)
1 cebula
3 ząbki czosnku
1 mała cukinia
2 jajka
bułka tarta
sól, pieprz, papryka czerwona, curry
Przygotowanie:
Mięso mielone wrzucić do miski, dodać do niej też: pokrojone w drobną kostkę cebulę i czosnek, starkowaną na dużych oczkach cukinię, 2 jajka, trochę bułki tartej (by konsystencja nie była zbyt mokra, wtedy kofty będą się rozpadać). Doprawić solą, pieprzem, papryką czerwoną i curry. Czy tam czym lubisz 🙂 Dokładnie wymieszać, kulką z mięsa oblepić dokładnie patyk szaszłykowy i smażyć na posmarowanej delikatnie tłuszczem patelni grillowej, mniej więcej po 5-6 minut z obu stron.
Wiesz, nie musisz bawić się w te patyczki, możesz po prostu uformować niewielkie kotleciki czy placuszki, albo zrobić z mięsnej masy niewielkie kiełbaski i upiec je w piekarniku.
Podawać z czym lubimy – ja podałam kofty z mixem kasz z brokułem, papryką, kukurydzą i groszkiem.
Lekkie pappardelle ze szparagami i szynką szwarcwaldzką
Uwielbiam szparagi, które w mojej kuchni zagościły stosunkowo niedawno. Ten przepis już pokazywałam na blogu TUTAJ, ale myślę, że zasługuje na swoje miejsce w tym zestawieniu.
Składniki na pappardelle ze szparagami i szynką szwarcwaldzką
– świeży makaron pappardelle
– pęczek zielonych szparagów
– 3 ząbki czosnku
– pół cukinii
– kilka suszonych pomidorów
– kilkanaście żółtych pomidorków koktajlowych
– kilka plastrów szynki szwarcwaldzkiej
– 3 łyżki masła klarowanego
– tarty parmezan
– sól, pieprz, czosnek
Przygotowanie
Na głębokiej patelni rozpuścić masło klarowane (nie żałując, bo do makaronu nie przygotowuje się żadnego sosu), wrzucić na nie posiekany czosnek. Szparagi pozbawić zdrewniałych części, wrzucić je na patelnię wraz z pokrojonymi w mniejsze kawałki suszonymi pomidorami (suchymi, nie w oleju). Cukinię pokroić w ćwiartki, wrzucić na patelnię, po czym dodać pokrojoną w mniejsze kawałki szynkę szwarcwaldzką. Na sam koniec dodać przekrojone na połówki pomidorki koktajlowe. Wszystko dusić razem przez kilka minut sprawdzając gotowość po twardości składników. Gdy są ok, na patelnię wrzucić ugotowany makaron i porządnie wymieszać wszystko razem. Składniki przełożyć na talerze i posypać wszystko parmezanem.
To danie znalazło się też w moim e-booku – MOJA KUCHNIA – 72 stronicowej książce z przepisami, którą otrzymasz na swoją skrzynkę mailową, jeśli zapiszesz się na mój newsletter 🙂 O tutaj:
Zupa cukiniowo-szpinakowa
Doskonały sposób na przemycenie warzyw, lubimy przemycanie, prawda? 🙂 Lekka, wiosenna, i pyszna, smakuje nawet dzieciom!
Składniki na zupę cukiniowo-szpinakową
– dwie średnie cukinie
– 2 duże garści szpinaku (ze 120 g)
– 2 śmietankowe serki topione (po 100 g)
– 1 cebula
– 2 l bulionu
– 2 łyżki oliwy
– sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Przygotowanie:
W głębokim garnku rozgrzać oliwę, podsmażyć na niej pokrojoną w kostkę cebulę. Do naczynia dodać pokrojoną w ćwiartki cukinię, podsmażać chwilkę i zalać bulionem. Do zupy wrzucić dwa serki topione, pogotować wszystko 20 minut, wrzucić szpinak, przyprawić, pogotować jeszcze 2 minuty. Zblendować i podawać z czym lubimy – ja najchętniej jem ją z grzankami 🙂
Makaron ryżowy z marynowanymi pieczarkami i orientalnym kurczakiem
Marynowane pieczarki to moje ostatnie odkrycie – a odkryłam je u At Amelia’s Home o TUTAJ. W swojej wersji podałam je z makaronem ryżowym i zamarynowanym w słodkim sosie chili kurczakiem. Wyszło MEGA!
Składniki na makaron ryżowy z marynowanymi pieczarkami i orientalnym kurczakiem
– 250 g pieczarek
– 250 g piersi z kurczaka
– 50 ml białego wytrawnego wina
– 50 ml sosu sojowego
– 80 ml słodkiego sosu chili
– ząbek czosnku
– makaron ryżowy
– sól, pieprz, rozmaryn
– olej
Przygotowanie:
Pieczarki marynować (najlepiej przez minimum godzinę, ale może być krócej) w mieszance z wina, sosu sojowego, przeciśniętego przez praskę czosnku, rozmarynie i pieprzu. Można je pokroić, można marynować w całości albo w połówkach (polecam połówki <3). W tym samym czasie zamarynować pokrojonego w plasterki kurczaka w sosie chili. Pieczarki przemieszać kilka razy w ciągu marynowania. Potem wrzucić je na rozgrzany olej i dusić ok. 20-25 minut. W tym czasie usmażyć też kurczaka (tylko krócej 😉 ). W międzyczasie przygotować makaron ryżowy i wymieszać go z pieczarkami, kurczaka ułożyć na górze. Można posypać dymką, doskonale tu pasuje 🙂
Kaszotto ze szparagami i pomidorkami koktajlowymi
Ostatnio bardzo polubiłam kasze! Kaszotto w związku z tym gości na moim stole nawet częściej niż risotto i ukochane przeze mnie makarony 🙂 Oto przepis na fajne, wiosenne wydanie kaszotto. Ja najbardziej do tego dania lubię kaszę pęczak – według mnie im grubsza kasza tym lepsza do kaszotto.
Składniki na kaszotto ze szparagami i pomidorkami koktajlowymi
– 180 g kaszy pęczak
– pęczek zielonych szparagów
– 1 niewielka cebula
– 3 ząbki czosnku
– 12 pomidorków koktajlowych
– 600 ml bulionu warzywnego
– 80 g twardego sera, u mnie cheddar
– łyżka masła, łyżka oliwy z oliwek
– sól, pieprz, czosnek, natka pietruszki, lubczyk
Przygotowanie:
Cebulkę pokroić w drobną kostkę, zeszklić ją razem z pokrojonym w plasterki czosnkiem na oliwie, wrzucić do niej suchą kaszę i dokładnie wymieszać. Dolać ok. 200 ml bulionu. Stopniowo dodawać więcej i więcej, redukując płyn i co chwilę mieszając. Gdy 2/3 bulionu już wykorzystamy, wrzucić do kaszy pokrojone na ok. 2 cm kawałki szparagi (usunąć zdrewniałą część). Gdy kasza osiągnie odpowiednią miękkość – dodać do niej przekrojone na pół pomidorki koktajlowe. Spróbować, doprawić solą, pieprzem, czosnkiem. Dokładnie wymieszać, zdjąć z gazu, do wszystkiego wrzucić starkowany ser i łyżkę masła, przykryć i odstawić na 3 minuty.
Kaszotto podawać jako samodzielne danie (wtedy z podanej ilości składników wyjdą 2 duuuże porcje llub 3 mniejsze), lub jako dodatek do obiadu 🙂 Wtedy porcji będzie nawet 5. Smakuje genialnie z pieczonym kurczakiem, młodą zasmażaną kapustką czy zwykłą sałatką z sałaty, rzodkiewki i jogurtu naturalnego 🙂
Który przepis masz ochotę wypróbować w pierwszej kolejności? Bardzo jestem ciekawa – przyrządzasz podobne dania? Jakie produkty rządzą u Ciebie wiosną?