6 fit śniadań nie tylko na nowy rok
Ile z Was wraz z nadejściem nowego roku zaczęła pieczołowicie wypełniać noworoczne postanowienia? Od lat jednym z najpopularniejszych jest… schudnąć. A u mnie tym razem jest to chęć zdrowszego odżywiania, stąd też pomysł na 6 fajnych, fit śniadań nie tylko na nowy rok.
Moje pomysły będą bardzo różnorodne, zaczynając od modnych ostatnio śniadań białkowo – tłuszczowych, przez tradycyjne kanapki czy musli aż po coś bardziej wymyślnego, ale tak naprawdę bardzo prostego.
Zacznę od lekkich śniadań na bazie jajek. Pierwsza propozycja to:
Szakszuka
To taka egzotyczna wersja jajka sadzonego. A sadzone jest na… pomidorach – ja zawsze używam do niej krojonych pomidorów w puszce. Oprócz pomidorów i jajek można do szakszuki dodać właściwie wszystko, jak do jajecznicy czy omleta. U mnie najczęściej jest to trochę szynki czy wędzonej ryby, groszek lub kukurydza, czasem jakieś oliwki czy papryka. A tutaj podaję akurat to, co mam na zdjęciu.
Składniki na szakszukę:
– pół puszki pomidorów krojonych
– dwa jajka
– jakieś mięsko (z 50 g) – u mnie łosoś wędzony
– 2 łyżki groszku
Wykonanie:
Pomidory wlać na patelnię, poczekać aż trochę odparują, wymieszać je z dodatkami. Na sam koniec wbić na wierzch dwa jajka, przykryć i poczekać aż jajka się zetną. Podawać na patelni (niełatwo to przełożyć na talerz w całości) z kromką pieczywa. Ja szakszuki nawet nie przyprawiam, ta wersja jajek wyjątkowo mi pasuje.
Omlet – wytrawny
Druga propozycja to też jajka ale w zupełnie innej formie. Z czym kojarzy Ci się omlet? Mi niegdyś smakował tylko na słodko. Taki biszkoptowy, mięciutki i obowiązkowo z dżemikiem. Kiedyś pokazywałam taki popisowy tutaj, on jednak zdecydowanie nie jest fit. Teraz omlety to dla mnie zdrowe śniadanie i dużo częściej jadam te wytrawne. Są proste, szybkie i mnie takie śniadanie zdecydowanie syci najdłużej. Chyba służą mi śniadania białkowo – tłuszczowe, bo po tych słodkich jestem głodna dużo szybciej. Moim ulubionym omletem jest omlet a’la pizza, czyli wrzucasz co lodówka skrywa i dodajesz na wierzch trochę mozzarelli. Na zdjęciu jednak została uwieczniona wersja posh, bo zostało mi trochę konfitury z czerwonej cebuli ze świąt i ona z tym omletem świetnie zagrała!
Składniki na omleta a’la pizza
– dwa duże jajka
– pół łyżeczki masła
– 40 g kiełbasy drobiowej
– 2 łyżki kukurydzy
– 4 oliwki
– 40 g mozzarelli
Wykonanie
Jest banalne. Na patelni rozgrzej masło, w międzyczasie rozbełtaj w miseczce jajka i dodaj do nich wszystko oprócz sera. Wymieszaj i dodaj ulubione przyprawy. Wylej wszystko na patelnię, na wierzchu rozłóż ser, przykryj i czekaj aż się zetnie. Podawaj z niewielką ilością pieczywa. U mnie na zdjęciu wersja z konfiturą z czerwonej cebuli na górze, zamiast sera. Wyszło pysznie!
Kanapki z pastą z awokado i tuńczyka
Dobra, to teraz bardziej tradycyjnie. Są i kanapeczki! Ten przepis już Ci pokazywałam we wpisie z przepisami zawierającymi super żywność, o tutaj. Warto go jednak pokazać jeszcze raz, bo to najlepsza pasta z awokado jaką jadłam! Może dlatego, że nie czuć awokado 😀 Oto przepis na pyszną i zdrową pastę do kanapek.
Składniki na kanapki z pastą z tuńczyka i awokado
– dojrzałe awokado
– puszka tuńczyka w wodzie lub sosie własnym
– pół czerwonej cebuli
– 3 łyżki kukurydzy konserwowej
– 1 łyżka koncentratu pomidorowego (ja dodałam zamiast niego z 3 łyżki domowego ketchupu z cukinii, w przepisie pominęłam też cebulę, bo w nim miałam jej już sporo)
– pół łyżeczki papryki wędzonej
– szczypta czosnku granulowanego
– spora szczypta soli
– spora szczypta pieprzu
Wykonanie
Cebulę pokrój drobno, awokado też pokrój, tuńczyka i kukurydzę odsącz, wszystko wymieszaj razem, zjedz z pieczywem pełnoziarnistym. Gwarantuję, że będzie dobre, nawet jeśli NIENAWIDZISZ awokado!
Musli 🙂
Kolejna moja propozycja to… musli. Ale nie takie najzwyklejsze na świecie. Mimo że zarówno mnie jak i moim dzieciom zdarza się jeść sklepowe płatki, coraz większą wagę przywiązuję do składu produktów i zwracam uwagę, żeby te kupne nie zawierały dodatkowego cukru, a miały w sobie coś fajnego. I znalazłam takie mieszanki od Mixit, super jest w nich to, że można je samodzielnie skomponować od zera, ale i już zrobione mieszanki od producenta, a są przeróżne, są pyszne i wartościowe. Jeśli chodzi o śniadania: zalej i zjedz, jest to mój zdecydowany faworyt. W mieszankach musli od Mixit są orzechy, liofilizowane owoce, nasiona i całe mnóstwo innych wartościowych produktów. Mają też genialne opakowania 🙂
Jaglanka z owocami
Teraz będzie słodko! Coś owsiankopodobnego, ale podobno zdrowszego. Od dawna królową kasz jest kasza jaglana. I dwie ostatnie propozycje to będzie hołd dla tej Pani. Pierwsza to jaglanka z owocami. Najlepiej użyć do niej ugotowanej na mleku kaszy jaglanej, ale można też użyć płatków jaglanych bądź innych, tylko wtedy nie będzie to jaglanka 😉
Składniki na jaglankę z owocami
– 40 g kaszy jaglanej lub płatków jaglanych
– szklanka mleka
– szczypta soli
– ulubione owoce
Wykonanie
Kaszę jaglaną lub płatki ugotuj na mleku wg przepisu na opakowaniu, ze szczyptą soli. Podawaj z ulubionymi owocami czy bakaliami.
Kremowa kasza jaglana z rukolą i jajkiem
Druga opcja z kaszą jaglaną, ale w zupełnie innym wydaniu. Zrobiłam mężowi do pracy i przepadłam, żałuję tylko że nie zrobiłam zdjęcia opakowania kaszy, z której skorzystałam, bo mieszanka była obłędna, z grzybami, suszonymi pomidorami i cukinią. Taka w małym kartoniku w naturalnym kolorze, miała idealny skład. Oczywiście można po prostu ugotować kaszę i dodać do niej ulubione dodatki, ja jednak skorzystałam z dobrej jakości gotowca i to trochę podrasowałam, wyszło super! Z jednej 100 g paczki kaszy wychodzą trzy porcje. To danie spokojnie można przygotować wieczorem.
Składniki na kremową kaszę jaglaną z rukolą i jajkiem
– kasza jaglana z dodatkami lub saute, jeśli gotujesz ją samą to dodaj ulubione składniki, ja polecam tu suszone pomidory, pieczarki lub grzyby i cukinię
– 1 czubata łyżka serka kanapowego (u mnie czosnkowy) – ilość na 3 porcje
– garść rukoli na porcję
– sól, suszona cebula
– 1 jajko na porcję
Wykonanie
Jajko ugotować na twardo. Kaszę ugotować wg przepisu na opakowaniu, jeśli gotujesz samą kaszę, na patelni podduś warzywa czy co tam wybierzesz do dania. Wymieszaj je z ugotowaną kaszą i serkiem. Podawaj na rukoli z ugotowanym na twardo jajkiem.
Które śniadanie najbardziej przypadło Ci do gustu?
*Partnerem wpisu jest Mixit