Zaskakujące fakty o rozwoju dziecka
Paweł Zawitkowski zatrząsł moim rodzicielskim światopoglądem i kompletnie zmienił moje podejście do niektórych spraw. O rozwoju dziecka można opowiadać godzinami. Ja godzinami mogę też o nim słuchać, a gdy nowo zdobywana wiedza płynie z ust takiego autorytetu jak Paweł Zawitkowski, chcę od razu wdrażać ją do naszego życia! Dziś też pragnę podzielić się nią z Tobą – oto zaskakujące fakty o rozwoju dziecka.
Niedawno miałam przyjemność wziąć udział w warsztatach organizowanych przez markę mlek modyfikowanych Enfamil Premium. Gościem specjalnym był Paweł Zawitkowski, znany i ceniony fizjoterapeuta, którego holistyczne podejście do rozwoju dziecka, charyzma i ogrom wiedzy zachwyciły mnie i pozostałe uczestniczki spotkania. Spotkanie było niezwykle inspirujące i pozwoliło mi zupełnie inaczej spojrzeć na rozwój dziecka i czynniki go napędzające.
Rozmawialiśmy o przestrzeniach rozwojowych u dzieci oraz obszarach rozwoju, jednak tematom poruszanym na spotkaniu nie było końca, aż trudno mi wszystkie myśli i spostrzeżenia ułożyć tak, być i Ty wyciągnęła z tego jak najwięcej. Pozwól jednak, że zacznę od pozornie niezwiązanego z dziećmi faktu
Czy wiesz że…
Ponad 50 % osób dorosłych ma stałe lub przejściowe problemy związane z cofaniem się treści pokarmowych z żołądka.
Co ma to do rozwoju niemowlęcia? Bardzo dużo! Pomyśl sama, ile razy zastanawiałaś się, czy Twoje dziecko je wystarczająco dużo, zbyt często lub zbyt rzadko, czy ulanie po karmieniu to 'tylko’ ulanie czy już coś poważniejszego, na przykład refluks? Mnie żywienie mojego niemowlaka na początku spędzało sen z powiek! A teraz zdradzę Ci, co jest najważniejsze w żywieniu dziecka od pierwszych dni jego życia.
Świadomość rodzica!
Jak przy noworodku i niemowlęciu, które je tylko mleko, pytań i wątpliwości nie ma AŻ tak wiele, tak przy rozszerzaniu diety zaczynają się schody. Musisz zdać sobie sprawę, że
Rozszerzanie diety nie jest proste!
Mamy co prawda zalecenia, ale NIKT nie powie Ci, że w 8 miesiącu masz podać dziecku to, w 10 co innego, w jakiej ilości i kolejności. Otrzymasz co najwyżej WYTYCZNE, jednak wybór należy do Ciebie i tylko do Ciebie, dlatego warto, byś od początku dietę rozszerzała mądrze i świadomie, ponieważ
nieprawidłowe odżywianie OGROMNIE wpływa na rozwój dziecka.
POMYŚL!
Czy czujesz się źle po smażonym? Twoja siostra zupełnie nie może jeść nabiału, a mąż po zjedzeniu cukierka może przespać cały dzień, za to Ty możesz jeść słodycze na okrągło i nic Ci po tym nie jest?
Ups, no właśnie. Tak jak my reagujemy różnie na różne rzeczy, tak
NIE MA UNIWERSALNEJ METODY na każde dziecko pod względem żywienia jak i każdym innym!
Nie zmienia to jednak faktu, że dieta, szczególnie dieta małego dziecka MUSI być zdrowa i zbilansowana. Refluks, nieprzyjemny zapach z ust, a nawet bóle wzrostowe mogą wynikać z nieprawidłowej diety i powinny zostać skonsultowane ze specjalistą!
Czy dziecko jedzące suche bułki, parówki i przetworzoną szynkę aby na pewno otrzymuje wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki?
Przyznasz, że to bardzo wątpliwe, prawda? Mnie Paweł Zawitkowski bardzo dał do myślenia i obiecałam sobie, by dieta zarówno moja jak i moich dzieci wyglądała lepiej! Oczywiście muszę zacząć od siebie, w końcu skądś nasze dzieci czerpią wzorce.
A wracając do refluksu, chciałabym pochylić się nad najmłodszymi – ponieważ często pierwsze miesiące życia są traumatyczne zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka, przez kolki, czy inne zaburzenia wynikające z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka. Wtedy, jeśli karmimy dziecko butelką, możemy mu pomóc znajdując odpowiednią pozycję do karmienia, jak to widać na zdjęciu poniżej. Nie zamykajmy się w znanych schematach, sposobów na karmienie, trzymanie, przekazywanie dziecka z rąk do rąk jest wiele, nie istnieją dwa JEDYNIE I NIEPODWAŻALNIE prawidłowe, możemy pomóc i sobie i dziecku, dając sobie pole do manewru!
Noworodek i niemowlę, jego widoczne cierpienie a doszukiwanie się wad rozwojowych
- do końca 8 miesiąca życia siada tylko 50% dzieci,
- 50 % dzieci zaczyna chodzić do końca 12 miesiąca życia (stąd powiedzenie 'Pierwszy roczek – pierwszy kroczek’)
- a pozostałe 50 % opanowuje tę umiejętność do 18 miesiąca życia,
- kwestia podnoszenia główki czy przekręcania na boki jest tak indywidualna, że nie da się ująć jej w ramach statystycznych!
Ruch nie jest priorytetem w rozwoju dziecka! Ruch jest tylko i AŻ narzędziem,
dziecko wykaże ZACIEKAWIENIE danym bodźcem, zaciekawienie, które wywoła jego ZAANGAŻOWANIE i dzięki narzędziu jakim jest RUCH nastąpi ROZWÓJ.
Dziecko jest ergonomicznym zwierzęciem – chce szybciej, prościej, jest mu wszystko jedno jak.
’Fizjoterapia to bomba atomowa’
Nie zamykajmy się w schematach
- poznawczym,
- motorycznym,
- komunikacyjnym,
- społecznym,
- a Paweł Zawitkowski dorzucił do tego niezwykle ważny wg niego obszar relacyjny.
Nie programuj, nie tresuj dziecka!
„Choć może się wydawać, że niemowlęta są złośliwe, albo mają jakieś ukryte zamiary i dlatego zachowują się tak, a nie inaczej, trzeba pamiętać, że dzieci nie mają zachcianek (te wymagają zaawansowanych zdolności poznawczych), mają jedynie potrzeby. Nie próbują nam celowo niczego utrudniać, są niejako ofiarami swojej własnej niedojrzałości i braku jakiejkolwiek kontroli nad tym, co się z nimi dzieje.”
Popieram to całym sercem, popieram też zalecenia Pawła Zawitkowskiego, by nie dostarczać dzieciom złego doświadczenia (zostawienie do wypłakania się to doskonały przykład) i reagować na ich potrzeby, co zapewni, że nie zablokujemy harmonijnego rozwoju małego dziecka.
Przy dzieciach trochę starszych też – obserwujmy, reagujmy na potrzeby, nie upierajmy się przy tym, żeby dziecko uprawiało ten konkretny rodzaj sportu, malowało czy uczyło języka, bo my tak chcemy. Pozwólmy mu samodzielnie wybrać obszar swoich zainteresowań i wspierajmy w rozwoju!
Mam nadzieję, że choć trochę poczułaś moje emocje i tym tekstem skłoniłam Cię do przemyśleń. Będzie mi miło, jeśli wypowiesz się na temat swojego podejścia do rozwoju dziecka w komentarzu, może dzięki temu będę miała okazję wzbogacić ten tekst 🙂
Partnerem wpisu jest marka mleka modyfikowanego Enfamil Premium.