Jak urządzić pokój dla rodzeństwa
Kiedy w Twoim świecie pojawia się nowy członek rodziny – dzieje się prawdziwa rewolucja. Nie tylko życiowa, emocjonalna, ale również taka bardziej przyziemna, związana z logistyką życia rodziny. Nagle organizacja wspólnych wyjść, zakupy, wspólne spędzanie czasu, a także przestrzeń domowa nabierają nowych barw. Musisz kierować się innymi aspektami, więcej planować i inaczej podchodzić do pewnych kwestii, które wcześniej były łatwiejsze. Nie inaczej jest z pokojem dziecięcym. Jak urządzić i podzielić pokój dla rodzeństwa, tak, żeby było funkcjonalnie, modnie i wygodnie? Dowiesz się tego z tego wpisu!
Niedawno zostałam mamą drugiej córeczki. W związku z tym już wkrótce pokój naszej Mai stanie się pokojem dla dwóch dziewczynek – niemowlaka i przedszkolaka. To dla nas duże wyzwanie, bo na niewielkiej powierzchni będziemy musieli zmieścić strefę snu (i to dla dwóch!), zabawy, przechowywania (o tych trzech strefach pisałam w poście z inspiracjami na pokój dla większego dziecka), a także strefę nauki!
Co jest ważne przy urządzaniu pokoju dla rodzeństwa?
POMYSŁ
Zanim cokolwiek kupisz, pomyśl w jakim stylu chcesz urządzić pokój. Weź pod uwagę płeć i wiek rodzeństwa, zastanów się nad bazą kolorystyczną i nad tym, w jakich barwach mają być dodatki. Może wybierzesz motyw przewodni – sówki, balony, chmurkę? Teraz jest bardzo dużo możliwości, a na rynku znajdziemy mnóstwo świetnych ozdób i akcesoriów do pokoju dziecięcego.
Możemy stworzyć pokój wspólny – jest to łatwiejsze w przypadku rodzeństwa tej samej płci i zbliżonej wiekowo lub pokój podzielony – który będzie wyraźnie wyznaczał terytorium młodszego i starszego dziecka – tutaj możemy połączyć róż z niebieskim i księżniczki z dinozaurami (jeśli fizycznie go przedzielimy, parawanem, regałem lub ścianką).
BUDŻET
ZAANGAŻOWANIE DZIECKA
WYBÓR MEBLI
PODZIAŁ NA STREFY
Strefa zabawy – często zajmuje dosłownie caaaały pokój. I niech tak będzie – w końcu dzieciństwo w dużej mierze polega na zabawie. Dobrze jednak wydzielić w pokoju centralny punkt zaznaczony na przykład za pomocą dywanu. Tam dzieci będą mogły układać klocki, puzzle, bawić się w dom, szkołę, czy komendę policji 😉 Zapewnij każdemu z dzieci kącik dopasowany do jego wieku i zainteresowań.
Strefa nauki – dobrze, by dzieci miały choć niewielki kącik służący do nauki. Dziecięce biurko najlepiej umiejscowić blisko okna lub w pobliżu dobrego źródła światła. W ogóle światło jest niezwykle ważne w pokoju dziecięcym – zadbaj o to, by każde z dzieci przebywało w odpowiednio oświetlonej części pokoju i zainstaluj w nim kilka źródeł światła. Jeśli mamy w domu ucznia – zapewnijmy mu więcej prywatności, na przykład kupując do pokoju specjalnie dla niego szafkę na kluczyk, do której młodziak nie będzie miał dostępu.
Strefa przechowywania – założę się, że w KAŻDYM pokoju dziecięcym jest za mała 😉 Zabawki, książki, pościel, ubrania – ciężko to wszystko zmieścić w jednym pokoju. Nie bójmy się więc pojemnych szaf i szukajmy mebli z dogodnymi rozwiązaniami – a takimi są na przykład łóżka z szufladami. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzają się też kosze lub worki na zabawki.
DETALE
Ciągle nieskończona galeria, w której zawisnąć mają zdjęcia dziewczynek i ich metryczki 😉 |