5 upiornych przepisów na Halloween
Zbliża się Halloween. Tym razem zupełnie nie zważając na tematy dzieciowe – przedstawiam wam 5 świetnych, upiornych przepisów na Halloween. Cieszą oko, a odważni mogą połechtać też swoje kubki smakowe. Straszne przepisy na Halloween to świetne urozmaicenie halloweenowej imprezy!
Babeczki mózgi
Przepis na te upiorne babeczki pochodzi stąd. Prawda, że są imponujące? Odważysz się spróbować?
Składniki na 12 babeczek:
160 g masła, 120 g drobnego cukru do wypieków, 165 g mąki pszennej, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, 3 jajka, skórka otarta z 1 cytryny, 1 łyżeczka ekstraktu z cytryny
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę i proszek przesiać, odłożyć.
W misie miksera utrzeć masło z cukrem, na jasną i puszystą masę. Dodawać jajka, jedno po drugim, ucierając na gładką masę po każdym dodaniu. Dodać skórkę z cytryny, ekstrakt i zmiksować.
Do powstałej masy dodać odłożone przesiane składniki. Wymieszać szpatułką tylko do połączenia się składników, nie dłużej.
Formę do 12 muffinek wyłożyć papilotkami, ciasto rozdzielić pomiędzy papilotki, wyrównać.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 20 minut (bez termoobiegu) lub chwilę dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Krem maślany na bezie szwajcarskiej (swiss meringue buttercream):
300 g masła, w temperaturze pokojowej, pokrojonego na małe kawałki, 4 białka, 1 szklanka cukru, szczypta soli, 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub pasty z wanilii, odrobina barwnika różowego
Białka (mogą być prosto z lodówki) umieścić w misie miksera, dodać szczyptę soli i cukier. Misę ustawić nad kąpielą wodną. Cały czas podgrzewając, mieszać rózgą lub łyżką/widelcem, tak długo, aż cukier w białku całkowicie się rozpuści (najlepiej sprawdzić to organoleptycznie; rozcierając pomiędzy palcami nie powinno być wyczuwalnych ziarenek cukru). Jeśli misa z białkami (jak i białka z cukrem) mocno się zagrzały, odstawić do lekkiego przestudzenia.
Po tym czasie białka z cukrem ubić dokładnie w mikserze (końcówką do ubijania białek, przez około 10 minut), aż masa będzie bardzo gęsta, a beza całkowicie zimna.
Zmienić końcówkę miksera na mieszającą. Stopniowo, kawałek po kawałku dodawać masło, cały czas miksując. Po pewnym czasie od rozpoczęcia ubijania masa będzie rzadsza i będzie wyglądała na zwarzoną (absolutnie nie panikować! tak ma być ;-). To oznaka, że wszystko jest OK i od otrzymania kremu dzieli Was zaledwie kilka minut. Dalej miksować, aż krem wyraźnie zgęstnieje. Dodać ekstrakt z wanilii (lub Wasz ulubiony), odrobinę barwnika i zmiksować. Gotowa masa będzie charakterystycznie 'mlaskała’ o ścianki miksera.
Dodatkowo:
sok z granatów (lub wiśniowy, malinowy itp. najlepiej skoncentrowany), frużelina wiśniowa do podania
Wykonanie:
Wystudzone babeczki ułożyć na paterze. Przy pomocy kremu uformować ich wierzch w półkolistym kształcie.
Masę maślaną przełożyć do rękawa cukierniczego zakończonego cienką, okrągłą tylką i wyciskać na babeczkę kształt mózgu. Delikatnie polać sokiem z granatów.
Podawać z frużeliną wiśniową. Przechowywać w lodówce.
Paluchy Wiedźmy
Kruche ciasteczka to przekąska w sam raz na Halloween Wyglądają przerażająca i idealnie wpasują się w klimat. Przepis pochodzi z tego bloga, a zdjęcia zapożyczyłam stąd.
Składniki:
220 g masła, 3 szklanki mąki, 3/4 szklanki cukru pudru, 1 jajko, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, pół łyżeczki soli, migdały, czerwony dżem lub frużelina
Z podanych składników (oprócz migdałów i dżemu) zarabiamy ciasto. Formujemy w kulkę i wkładamy na około 1 godzinę do lodówki.
Pieczemy w 200 stopniach przez około 10 – 15 minut.
Robaki na ziemi
Składniki na porcję dla 2-3 osób:
1 galaretka o smaku wiśniowym, 1 szklanka wrzącej wody, 125 g kruchych ciasteczek czekoladowych, opakowanie słomek
Parówkowe mumie
Składniki:
6 kiełbasek/parówek, 1/2 rolki ciasta francuskiego (50×25 cm), 1 łyżeczka majonezu, 12 ziarenek pieprzu
Wykonanie:
Kiełbaski lub jeśli używasz parówek (obierz je z osłonek) ponakłuwaj wykałaczką, by nie popękały w piekarniku. Ciasto francuskie rozwiń z rolki i potnij w długie, z całej długości ciasta 50 cm paski o szerokości 2 cm. Uformuj na główce parówki turbanik i owiń pasek ciasta dookoła kiełbaski. Ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w 180`C 20-25 minut. Jeśli mumie mają być białe nie smaruj ciasta, jeśli wolisz zrumienione posmaruj rozbełtanym jajkiem. Z dwóch kapek majonezu i dwóch ziarenek pieprzu zrób mumii oczka.
Babeczki duszki
Składniki na babeczki waniliowe:
2 szklanki mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 0,5 szkladnki cukru, 2 łyżeczki cukru waniliowego, 1 jajko, 0,5 szklanki oleju, 1 szklanka mleka
Suche składniki mieszamy razem w misce. Jajko, olej oraz mleko dodajemy do masy i dokładnie mieszamy. Nastawiamy piekarnik na temperaturę 180 stopni. Metalową formę do muffinek wykładamy papierowymi papilotkami.
Składniki na krem (wystarczy na pełne udekorowanie 24 babeczek):
1 opakowanie budyniu waniliowego, 400 ml mleka, 4 łyżki cukru, 1,5 kostki masła
Masło wyciągamy z lodówki i kroimy na mniejsze kawałki, odstawiamy, żeby zmiękło.
Budyń rozpuszczamy w niewielkiej ilości mleka. Resztę mleka gotujemy w garnku z cukrem ciągle mieszając. Kiedy mleko zacznie się gotować dodajemy rozpuszczony budyń i nie przerywamy mieszania, aż pojawią się pierwsze bąbelki. Ważne, żeby budyń nie miał żadnych grudek. Zestawiamy garnek z pieca i ostawiamy do ostygnięcia.
Po przestudzeniu ściągamy z budyniu wierzchni kożuch – może nie udać się go dokładnie rozmiksować i krem będzie miał grudki.
Miękkie masło miksujemy na puszystą masę. Dodajemy po łyżce zupełnie zimny budyń i miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Jeśli nie uda nam się od razu uzyskać idealnie gładkiej konsystencji krem można włożyć na około 10 minut do lodówki i rozmiksować jeszcze raz, kiedy masło lekko stwardnieje pomoże rozbić ewentualne grudki budyniu.
Wykonanie:
Po upieczeniu babeczki odstawiamy do całkowitego przestudzenia. Kiedy są już zimne nakładamy warstwę kremu na tyle grubą, żeby dało się przyczepić do niej czekoladową kulkę. Nie trzeba specjalnie wygładzać kremu, bo i tak nie będzie go widać.
Masę cukrową ugniatamy chwilę w dłoniach aż stanie się miękka i plastyczna. Rozwałkowujemy na stole na cienki placek podsypując w razie potrzeby mąką ziemniaczaną lub cukrem pudrem. Wycinamy duże kółka – około 1,5 do 2 razy większe niż średnica babeczki. Jeśli nie mamy takiej dużej foremki można wyciąć je zwykłym nożem lub nożem do pizzy – nie muszą być idealnie równe, kiedy „ubierzemy” w nie duszki brzegi i tak będą pofalowane.
Kółka z masy cukrowej nakładamy na czekoladowe kulki i dociskamy lekko palcami formując fale.
Z czarnej masy cukrowej formujemy trzy kuleczki – na oczy i buzie. Można też namalować je pisakiem spożywczym lub barwnikiem (trochę czarnego barwnika nakładamy do małego pojemniczka i malujemy oczy cieniutkim pędzelkiem).
Którego smakołyku spróbujesz najchętniej?