Nocne pobudki – głód czy przyzwyczajenie?
Twoje dziecko budzi się w nocy z uporem maniaka? Zastanawiasz się, gdzie popełniasz błąd, że wciąż nie chce normalnie spać? Dziś prezentuję Wam artykuł napisany na podstawie tekstu profesjonalnego konsultanta snu niemowląt. Porusza on kwestie, czy dziecko budzi się z głodu, czy przyzwyczajenia, jak to rozpoznać i jak walczyć ze zbyt częstymi pobudkami malucha.
Średni czas snu nocnego niemowląt w odniesieniu do ilości karmień
Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko budzi się z głodu czy z przyzwyczajenia? Zadaj sobie te pytania:
- Czy Twoje dziecko je wystarczająco w ciągu dnia? Czasami dziecko przyzwyczaja się do spożywania większej ilości kalorii w ciągu nocy, co sprawia, że je mniej w dzień. Bardzo ważne jest, żeby odwrócić ten cykl.
- Czy dziecko w nocy po jedzeniu szybko i łatwo zasypia z powrotem? Czasami, jeśli nocna pobudka wynika z przyzwyczajenia i nie ma nic wspólnego z głodem, dziecku trudno jest powrócić do snu.
- Czy po jedzeniu dziecko przesypia 3/4 godziny? Jeśli najedzone dziecko budzi się co godzinę, masz w rękach egzemplarz, który budzi się z przyzwyczajenia.
- Czy jeśli nie nakarmisz dziecka, nie przestaje ono płakać, nie może zasnąć i jest marudne? Jeśli tak, to prawdopodobnie potrzebuje ono jeszcze zjeść w nocy, bez względu na wiek.
- Czy Twoje dziecko zasypia samodzielnie na noc? Jeśli tak, i jeśli śpi ładnie bez większych wymagań, w przypadki nocnej pobudki może być konieczne karmienie.
- Czy dziecko ma mniej niż 8/9 miesięcy? W tym wieku nocne karmienie jest zazwyczaj koniecznością.